Statisztika:
A szakosztály tevékenysége az eltelt évekhez hasonlóan most is az alábbi csoportokra bontható:
1. Hagyományos gyalogtúrázás A rendszeresen megtartott nyílt rendezvényeinken felül (Évnyitó Téli Körös 30, Dobozi hótaposó, Húsvéti, Szent Iván éji, Õszi Túrák). számos alkalommal túráztunk a megyében és azon kívül, így a Kékes, a Kevélyek, Hollókõ, Mátrakeresztes, Dömös, a Mecsekben Ófalu, Szilvásvárad, Budakeszi térségében.
Külföldi túrákra az elõzõ évhez hasonlóan a Szlovák Paradicsomban és a Magas-Tátrában, ( Csorba-tó, Zöld-tavi menedékház, Dunajec), Erdélyben a Tordai-hasadékban és a Torockói- medencében volt lehetõségünk
Téli táborozás keretén belül a Bükk változatos tájait (Lillafüred, Garadna, Hárskút) kerestük fel, míg hatnapos nyári táborunk központja tavaly az Esztergom környéki Búbánat-völgyben volt. A résztvevõk innen tettek színes kirándulásokat a Pilis legszebb részeire.(Holdvilág-árok, Vaskapu, Rám-szakadék, Dobogókõ, Nagyvillám.)
Szakosztálytagjaink résztvettek a vasutasok soproni országos találkozóján, tavaszi ifjúsági táborban, amelyre Gyõr és Pannonhalma környékén került sor és részesei voltunk a VTSZ különleges programjának, melynek során a szövetség tagszervezetei egy nap alatt járták be az Országos Kéktúra 1097 km-es távját. A kétcsapatnyi turistánk ebbõl 51 km-t teljesített.
Az évet a két ünnep között a Karancsra, ezúttal esõben végigjárt túrával búcsúztattuk.
2. Sportturisztika Az ország minden részét érintõ, sportosabb tevékenységünk, összesen 50 különbözõ távú teljesítménytúrát foglalt magába. Ezévben is sor került egy százasra. A Lemaradás 100 teljesítõi Földi Mihály és Bihari János voltak. A legemlékezetesebb túrát azonban Hoffmann Ádám élte meg, aki a Szent István Emléktúrán a 247,5 km-es távot (4890 m szintemelkedés) 68 óra 36 perc alattjárta be, a 94 indulóból 36 helyen végezve. Ugyanezen a túrán Földi Mihály 40 óra 20 perc alatt 178,7 km-ig jutott. 100 és 50 km közötti távon hat alkalommal (Lemaradás 75, Rockenbauer 70, Mezõföld 60, No megállj csak 60, Mátrabérc 56, Mályvád 55) indultunk. Az ötvenesek száma 17 volt. A teljesség igénye nélkül néhány: Téry, Julianus, Gerecse, Ozorai, Kéttorony, Körös, Csepel, Balaton, Börzsöny, Hegyhát, Pelikán, Kozma 50. A Szent István túrát ötfõs csapatunk 50 km-enként váltva járta be. A Bihari János, Földes Péter, Nagy Attila, Földes Tamás, Márta Zoltán összetételû legénység a 17 csapatból, 43 óra 47 perc alatt, a negyedik helyen végzett. Ötven km-nél rövidebb (20-40) teljesítménytúrán 25 alkalommal indultak sportolóink. Ötödik alkalommal neveztünk be a Teljesítménytúra Nemzeti Bajnokság küzdelmeibe. A nyolcfõs csapat mellett egyéni versenyzõkkel is. Sikereinket korábban is ebben a kategóriában értük el, így elõzõ évi teljesítménye alapján 2000-ben Viczián Gyöngyi a felnõtt nõk versenyében a harmadik, Hoffmann Ádám a férfi senioroknál második, míg Váradi Zsuzsanna nõi ifjúsági kategória elsõ díját vehette át. 3. Kerékpározás Bár e túráink száma kettõvel csökkent az elõzõ évhez viszonyítva, a kerékpáros kínálat tartalmilag mégis gazdagodott. Már januárban sor került az elsõ vállalkozásra és a május elsejei „hivatalos” nyitányig még négy túrára. Ezt követõen már rendszeresen követték egymást két keréken tett útjaink. Tíz alkalommal kerékpároztunk a megyén belül, ebbõl kettõt a „Két keréken Békésben”, egyet pedig a Millenniumi emléktúránk útvonalán. Rendszeressé váltak a Berekfürdõi kerekezések is. A lassan kerékpáros támaszpontunkká váló fürdõhelyrõl túrák indultak a Tisza-tóhoz (Abádszalók, Kisköre, Karcag), a Mátra-Bükk térségébe (Parádsasvár, Recsk, Sirok, Bükkszék). Az itthonról indított további három túránk célpontja Kõtelek, Hódmezõvásárhely és Szeged volt. Ezen kívül képviseltettük magunkat egy balatonfelvidéki csillagtúrán is. Jelentõsebb teljesítmény volt még az aradi futókat kísérõ kerékpáros hölgycsapat 200 km-es túrája. Az év legjelentõsebb kerékpáros eseménye a 735 km-es erdélyi út volt, melynek célpontját az elõzõ évben bejárt és megcsodált úton (az Aranyos völgyében) érte el a résztvevõ hét kerékpáros, majd a Torockón eltöltött három nap után a Topánfalva-Brád-Vulkán hágó-Halmágycsúcs-Menyháza-Kisjenõ-Gyula útvonalon tért vissza. 4. Egyéb tevékenység
Az év folyamán sorrakerülõ különféle távú futások eme színes kategóriának egyre nagyobb szeletét jelentik. Futóink teljesítették a Vivicitta, Expressz Hegyi Félmaraton, NIKE Kékes csúcsfutás, a NIKE Félmaraton, a Samsung futás, a Kaisers Plus Maraton (és Minimaraton), az Avon Nõi Futás, Békési Városi Futónap, az I. Mezõberényi Városi Futónap, (melynek társrendezõi is voltunk) és a Szilveszteri futás utcai futóversenyek elõírt távjait.
Két csapattal képviseltük városunkat a Békéscsaba-Arad-Békéscsaba váltófutáson. A Berényi Tégla-Báger Gold néven induló elsõ váltó korosztályában a második lett. Az együttest vállán vivõ Bihari János és Földi Mihály egy budapesti csapat vendégeként indult a Dreher Maraton Váltón. Földi Mihály, aki sikerszériát könyvelhet el magának, a vasutas válogatott tagjaként résztvett a Bécs-Budapest Szupermaratonon is, ezt megelõzõen három külföldi versenyen is rajthoz állt, Belgiumban két helyen: Harelbekében a külföldi, Mechelenben a vasutas és a franciaországi Bordeauxban az abszolút kategóriában gyõzött. Itthon a tatai Vasutas Futóbajnokságon a vasutasok kategóriájában elsõ lett. Ugyanezen kategóriában a 60 éven felettiek között Hoffmann Ádám a második helyet szerezte meg.
Városnézõ kirándulásokat szerveztünk Budapestre, Szegedre, részt vállaltunk a Városi Gyermeknap és a Berényi Napok rendezésében, elvégeztük 70 km turistaút karbantartását, tevékenységünket farsangi bál, szalonnasütés és szakosztályvacsora színesítette.
5. Országos rendezvények
Tizennyolcadik alkalommal – ezúttal is a Baráti Egylet Mezõberényért Egyesülettel közösen – rendeztük meg a Petõfi Emléktúrát, amelyre ezúttal a zord idõjárás miatt a megszokottnál kevesebben jöttek el, de a koszorúzáson így is mintegy 120 fõvolt jelen.
A XV. Jubileumi KÖRÖS Teljesítménytúrákon, amely a megyei millenniumi rendezvénysorozat része és a Teljesítménytúra Nemzeti Bajnokság fordulója volt, ezzel szemben résztvevõcsúcsot regisztrálhattunk. (tavaly 224-en, a tizenöt év alatt összesen 2100-an indultak.) További pozitívum, hogy megdõlt minden távon az eddigi pályacsúcs és egyre több megyei diákközösség nevez. Összegzésként megállapíthatjuk, hogy kortól függetlenül nõtt a szakosztálytagok aktivitása, ami az öntevékeny módon szervezõdõ túrák (elsõsorban gyalogtúrák) számának növekedésében jelentkezett, emelkedett a minõsítést elért sportolók száma, a városi futás, mint tömegsportelem egyenrangú ágazattá nõtte ki magát. Mindezekkel természetesen szükségessé vált új támogatási források felkutatása is. Ezzel együtt anyagi körülményeink a takarékos gazdálkodás eredményeképpen és támogatóinknak köszönhetõen ezévben is kiegyensúlyozottnak mondhatóak még akkor is, ha a mûködésre és rendezvényszervezésre fordítható összeg között az utóbbi javára, az aránytalanság továbbra is fennáll. Önzetlen támogatásukért az alábbi szervezeteknek és magánszemélyeknek tartozunk köszönettel: Vasutas Természetjárók Szövetsége (VTSZ), OMV Hungária Kft. Bp., Környezetünkért, Jövõnkért Alapítvány, Alaszka Kft, Körösök Völgye TE, Békéscsaba, Városi Önkormányzat, Városi Közszolgáltató Intézmény, Faipari Ktsz, Nádházi és Társa Bt., Petõfi Sándor Mûvelõdési Központ, Baráti Egylet Mezõberényért, Városvédõk és Városszépítõk Egyesülete, Károlyi és Társa Bt., Báger Gold Kft., Mezõépferr Kft., Berényi Tégla Téglaipari Kft., Elit Virágüzlet, Csávás István, Hegyi Márton, Ilyés László, Tóth János vállalkozók, Schultz Gábor Mezõberény. VL
|